طبق تحقیقات انجام شده ، ۷۹ درصد مردم معتقدند جلد کتاب نقش بسیار مهمی در خرید آن دارد.به دنبال این موضوع امروزه می‌توان گفت طراحی جلد کتاب از عمده ترین فعالیت های طراحان گرافیک به شمار میرود.

طرح روی جلد علاوه بر اشنایی مخاطب با موضوع و ژانر اصلی کتاب ، اکثر اوقات اولین راه ارتباطی او با نویسنده می‌باشد .

طراحی جلد کتاب یک اثر ماندگار را از خود به جا می گذارد.اثری که دوره مشخصی ندارد و یک کار فرهنگی، هنری به حساب می‌آید.

طراحی جلد کتاب

اما وظایف ما به عنوان طراح جلد، آن است که جلب نظر بیننده و خواننده را بکند و او را به خرید کتاب ترغیب نماید در نتیجه طراح باید طوری طراحی کند که روی جلد با روحیات و حساسیت های جامعه به خوبی ارتباط برقرار کند و این امر بستگی به تجربه و آشنایی طراح با فرهنگ و مردم جامعه دارد. طراحی جلد مانند سخن گفتن است؛ طراح باید طوری حرف بزند که گیرایی فصاحت و تازگی کلام داشته باشد و مستمع را بر سر شوق بیاورد و این کار تجربه کافی می خواهد.

نمونه جلد کتاب

۶۵ درصد مردم حافظه بصری دارند در نتیجه یک طراح با ذوق و سلیقه خود میتواند طراحی کاور خود را با کاور های دیگر کتاب های نویسنده همگام سازی کند سپس خوانندگانی که دیگر آثار این نویسنده را مطالعه کرده اند و کاور را در ذهن دارند ، به سرعت این ارتباط و هماهنگی را در طراحی کاور شما درک کنند ، که باعث فروش بیشتر اثر نیز میشود پس اگر بعنوان یک مولف به دنبال جذب مخاطبان و فروش بالای کتاب خود هستید حتما باید در طراحی کتاب حساسیت زیادی به خرج دهید و از یک طراح مطمئن، با تجربه و خلاق کمک بگیرید.