این پست ممکن است شبیه به درس ریاضی باشد. نسبت طلایی ترکیبی از کمی ریاضی ، کمی قوانین طبیعت، و برنامه های کاربردی زیادی برای طراحان است. ما در این پست به کابرد نسبت طلایی در طراحی و همچنین به چند نکته جهت استفاده در طراحی پروژه ها می پردازیم. از نسبت طلایی در طول تاریخ برای ایجاد عناصر طراحی استفاده شده است که باعث ایجاد جذابیت بصری به صورت ایده آل می شود. اشکال ریشه در طبیعت و ریاضیات دارند به این ترتیب ترکیب کاملی از تعادل و هماهنگی هستند. و این یک ابزار فوق العاده جهت استفاده در انواع طراحی ها است.

نسبت طلایی

نسبت طلایی چیست؟

به ساده ترین بیان ، نسبت طلایی (همچنین به آن مستطیل طلایی و میانگین طلایی نیز گفته می شود) شکلی با نسبت ۱ به ۱.۶۱۸ است.

و یا به صورت پیچیده تر می توان توضیح داد.

به عنوان مثال دنباله فیبوناچی توسط بنیاد طراحی تعامل به صورت زیر تعریف شده است : هر عدد در دنباله فیبوناچی به سادگی جمع دو عدد قبل از آن است. با ۱ ، ۱ شروع می شود (به عنوان مثال غائب۰+۱= ۱) و ۱۰ عضو اول دنباله ۱ ، ۱ ، ۲ ، ۳ ، ۵ ، ۸ ، ۱۳ ، ۲۱ ، ۳۴ ، ۵۵ می باشند و تا بی نهایت ادامه می یابد . محاسبات نسبت طلایی از فرمول زیر استفاده می شود : A/B = (A+B)/A = 1.618033987 که این به این عدد ، عدد فی میگویند و با علامت Φ نشان داده می شود.

برنامه های مربوط به پروژه های چاپی و طراحی وبسایت ها معمولاً دقتی به اندازه ۱ به ۱.۶۱۸ ندارند . بسیاری از طراحان هنگام ایجاد یک نسبت طلایی ریاضی برای شبکه هایی که کار با آنها راحت تر است ، اعداد آن ها را جمع می کنند.

در استفاده از نسبت طلایی ، اغلب آن را به صورت مارپیچ ، دایره یا مثلث نشان می دهند .

نسبت طلایی فقط یک چیز کوچک در طراحی نیست.

شما نسبت طلایی را در طبیعت ( مانند پوسته ناتیلوس ) ، در هنر ( مانند مونالیزا ) ، معماری ( مانند برج ایفل ) و … به صورت آشکار می بینید.

نسبت طلایی در سایت

چگونه می توان از نسبت طلایی در طراحی استفاده کرد ؟

برای استفاده از نسبت طلایی شما با مکتب های مختلف فکری روبرو خواهید شد :

۱- طرح را با استفاده از یک شبکه بر اساس نسبت طلایی تنظیم کنید تا هماهنگی به بهترین شکل ایجاد شود .

۲- لازم نیست کاری انجام دهید زیرا نسبت طلایی به طور خودکار اعمال می شود چه شما عمدا این نسبت را ایجاد کنید و یا حتی هیچ کاری نکنید.

بهترین راه حل انتخاب جایی میان این دو می باشد . به احتمال زیاد ، چشم شما احتمالاً به طور ذاتی برای ایجاد و تکیه به سمت طراحی هایی که شامل این تئوری هستند ، آفریده شده اند . اما هزگز نمی توان گفت شما می توانید این نسبت ها را به طور طبیعی به درستی اعمال کنید و یا نه نتوانید .

برای مثال هنگام نقاشی و رعایت نسبت های طلایی بروی یک بوم نقاشی همیشه ثابت نیست و ممکن است اتفاق های مختلف ایجاد شود .

و همچنین هنگام طراحی یک سایت شما نمی دانید کاربر از چه مرورگری و با چه مقیاس هایی استفاده می کند و یا طراحی که انجام داده اید در چه ابعادی قرار است چاپ شود .

با توجه به مثال های بالا خواهیم فهمید که با رعایت نسبت های طلایی باز هم ممکن است مشکلاتی ایجاد شود .

هدف اصلی ما در طراحی این است که از این نسبت ها به گونه ای استفاده کنیم که اشکالات کمتری ایجاد شود .

از این نسبت ها می توانیم در طراحی یک لوگو ، محصول یک عکس ، هدر سایت و یا قسمت های مختلف یک سایت و … استفاده کنیم.

نسبت طلایی در صورت انسان

شبکه ها و قالب ها

اگر شما هم مثل من هستید و استفاده از این ایده ریاضی پیچیده برای حل مشکلات طراحی کمی سخت و ترسناک به نظرات می رسد بهتر است از بزار کمکی استفاده نمایید .

در ادامه ما به شما چند ابزار آنلاین مانند قالب ها و ماشین حساب معرفی خواهیم کرد که استفاده از نسبت های طلایی را برای شما آسان تر خواهد کرد :

۱- Phiculator : هر عددی را می خواهید وارد کنید و سپس مقدار نسبت طلایی مربوط به آن را به آسانی مشاهده کنید .

۲- Golden Ratio Typography Calculator (ماشین حساب تایپوگرافی طلایی) : به کمک این ابزار می توانید یک مقیاس را بر اساس یک فونت و اندازه ایجاد کنید.

۳- Golden Ratio Template (الگو نسبت طلایی) : این وبسایت دارای الگو های آماده است که می توانید به صورت رایگان دانلود کنید.

۴- Golden Ration Wireframing Template : دارای الگوهایی برای طراحی های دایره ای ، منحنی ومربعی شکل است .

۵- Golden Ratio Calculator (ماشین حساب طلایی) : می تواند نسبت ها برای هر موجمعه ای از اعداد حساب کند و نمایش دهد.

۶- Golden Rectangle Calculator (ماشین حساب مستطیل طلایی) : می توانید با استفاده از این ابزار مستطیل های (بیرونی و داخلی) طلایی را با هر ابعادی بدست آورید.

۳ نکته مهم در استفاده از نسبت طلایی

مهم ترین نکته چگونگی استفاده عملی از اطلاعاتی است که از ابزارهای بالا بدست آورده اید .

ما در اینجا به ۳ نکته استفاده از نسبت طلایی در پروژه های طراحی پرداخته ایم :

۱- برای طراحی یک وب سایت که دارای محتوا و نوارهای مختلف می باشد از نسبت طلایی استفاده کنید . طبق گفته W3Schools ، رایج ترین وضوح مرورگر در آغاز سال ۲۰۱۸ ، ۱۳۶۶ در ۷۶۸ پیکسل بوده است .

نسبت طلایی را برای یک محتوا به عرض ۸۴۶ پیکسل با نوار کناری به عرض ۵۲۰ پیکسل طراحی کنید. هنگام در نظر گرفتن نسبت برای این منظور ارتفاع اهمیت ندارد.

۲- می توانید برای ایجاد فاصله بین اجزای یک طرح از این نسبت استفاده کنید . Prototypr.io این توصیه را دارد: ”از مربع های بزرگتر مانند واحد ۸ و ۱۳ برای تعریف طرح ها استفاده کنید. از مربعهای کوچکتر با واحد های ۱ ، ۲ یا ۳ برای تعریف فاصله های محتوا استفاده کنید.

۳- برای طراحی عناصر ماندگار مانند لوگوها و نماد ها از نسبت طلایی استفاده کنید . برای طراحی ماندگار باید بین اجزا هماهنگی قوی ای ایجاد شود که به کمک نسبت طلایی می توانید این هماهنگی را ایجاد کنید .

نسبت طلایی در طراحی

چرا به کار گیری نسبت طلایی در طراحی ها اهمیت دارد ؟

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا رعایت نسبت طلایی برای طراحان اهمیت بسیار بالایی دارد ؟

نسبت طلایی یک ابزار دیگر برای کمک به شما برای ایجاد مطلبی است که دارای زیبایی و نوعی ارتباط مناسب با کاربران می باشد . این تئوری در هرصورتی وجود دارد خواه شما آن را عمداً اعمال کنید و یا نه. بنابراین آنچه که اهمیت دارد این است که شما تلاش کنید بهترین طراحی را با استفاده از این نسبت طلایی ایجاد کنید .

کارایی نسبت طلایی این است که شما را به مناطق کانونی که کاربر احتمالاً به طور طبیعی بر آن ها تمرکز کرده و به آن نگاه می کند ، سوق دهد. رعایت نسبت طلایی در طراحی ها کمک می کند تا تعادل و مقیاس ایجاد شود و حتی گاهی ممکن است شما این نسبت را عمدا رعایت نکرده باشید .

ما در این مقاله کلید اصلی استفاده از نسبت طلایی را به شما گفتیم اما استفاده درست و به کارگیری به موقع از این نسبت است که اهمیت دارد .

نسبت طلایی در لوگو

امیدوارم از مطالعه این مطلب نهایت بهره را برده باشید.

با تشکر از همراهی شما

مجموعه پانداگراف